Trpíte úzkostí a nedaří se vám přijít na to, co ji spouští? Můžete na to jít i z druhé strany a vyzkoušet tipy, jak úzkost ve svém životě omezit.
Úzkost nepatří v životě mezi něco, co bychom si dobrovolně vybrali. Jaké jsou nejčastější a nejtypičtější důvody, proč u lidí dochází k úzkostem? A následně, neméně důležitá otázka, co s tím?
Kdy zpozornět
Jestliže už nějaký ten rok s úzkostmi bojujete, možná se vám podařilo vypozorovat, jaké situace jsou pro vás rizikové. A možná jste už přišli i na to, co vám nedělá dobře a čemu se raději vyhnout. Přesto se mohou vyskytnout tak běžné a dennodenní věci, jako je například pití kávy, které mohou úzkost vyvolat. Projděte si náš seznam a ujistěte se, že právě jeden z bodů není ten váš kritický.
- Narušený spánkový režim – spánek je základem pro všechny. Díky němu dáváme našemu mozku možnost si odpočnout a nabrat sílu. Občasné ponocování se nemusí nijak projevit u zdravých jedinců, ale u osob s úzkostí se většinou jedná o hrubý přešlap.
- Vynechání jídla – máte hodně práce nebo jste prostě jen dali přednost něčemu jinému a na jídlo jste zapomněli. To se může stát. Ovšem mějte na paměti, že se vám to může pěkně vymstít. Kromě prázdného žaludku vám také poklesne hladina cukru v krvi, stanete se unavenějšími, nervóznějšími a mnozí také úzkostnějšími.
- Káva – v dnešní době tolik oblíbená. Lidé s úzkostí jsou na kofein mnohem více citliví a jeho konzumace (zvlášť ve větší míře) může u nich právě tyto příznaky probouzet. Nezapomeňte, že kofein se nachází i v černém a zeleném čaji.
- Přemíra práce – někdy se to v práci sejde a je potřeba zůstat přesčas a udělat toho více než obvykle. Když se k tomu připočte nepříjemné chování kolegů a nadřízených, úzkost je na světě.
- Konflikt – je jedno, jestli jde o hádku v práci, s partnerem, nebo s paní v obchodě. Každý takový spor může být spouštěčem neustálých dotěrných myšlenek, kdy o sobě můžeme začít pochybovat.
- Finanční nejistota – nečekané výdaje, nemoc, ztráta zaměstnání. Malý výčet toho, co může způsobit, že nemáme dostatečný příjem. Nejistota ohledně základních potřeb je výrazným stresorem.
- Sociální interakce – pro většinu lidí není příjemné mluvit na veřejnosti, ale někomu se dělá špatně už jen z toho, když musí jít na firemní večírek. Zapřemýšlejte, jestli vám takovéto účasti vážně nevadí, nebo vám ve skutečnosti nedělají dobře.
Buďte o krok napřed
Pokuste se dodržováním několika zásad přispět ke svému psychickému zdraví a omezit tak situace, kdy se propadáte do úzkostných stavů.
- Spánková hygiena – dodržování pravidel spánkové hygieny, ačkoliv to může být někdy velmi obtížné, dokáže hotové zázraky.
- Vyvážený jídelníček – vyhněte se úzkostem a podrážděnosti tím, že budete mít při sobě vždy aspoň malou svačinku, a nenecháte tak své tělo hladovět vynecháním jídla.
- Bez kofeinu – někomu stačí omezit počet vypitých káv za den, pro někoho bude jednodušší přejít na bezkofeinovou variantu a z čajů dát přednost tomu ovocnému.
- Vhodné zaměstnání – vybírejte si takové zaměstnání, o kterém víte, že jste ho schopni vzhledem ke svým obtížím ve zdraví vykonávat. Pro někoho může být vhodnou variantou pracovat sám na sebe, pro jiného to naopak může být velký stres.
- Pohyb – pravidelná aktivita se pozitivně promítne nejenom na vašem těle, ale i na psychickém zdraví.
- Pobyt v přírodě – pokud nemůžete vyrazit do lesů, vezměte za vděk i městským parkem. Je prokázáno, že čas strávený venku, kdy jste obklopení zelení, snižuje stres.
- Meditace – do svého denního programu můžete zkusit zařadit meditace. Ty, stejně jako pobyt v přírodě, působí pozitivně na námi prožívané těžkosti života.
Léky s přírodními výtažky
V některých případech úprava životosprávy nepomůže. Pak můžete vyzkoušet i léky. Z těch přírodních je vhodný Persen, který obsahuje výtažky ze tří bylin. Persen je určen pro léčbu úzkostí, stejně jako poruch usínání. Nestyďte se ale ani v případě potřeby obrátit na svého lékaře.
(rhl)
Zdroje: