Skip to content

Co je to úzkost

Úzkost je přirozená obranná reakce organismu na stres. Patří mezi adaptační mechanismy, které nám pomáhají přizpůsobit se v situacích mimo svou komfortní zónu a často nás motivují ke zvládnutí mnoha životních výzev. Dlouhodobá a intenzivní úzkost ale není v pořádku a patří již k patologickým jevům a poruchám.

Úzkost někdy bývá těžko definovatelná, i když ji cítíme a projevuje se u nás skrze nejrůznější fyzické symptomy, nemusíme mít jasnou představu o tom, co konkrétně ji způsobuje. Úzkostné poruchy totiž často nemají odpovídající stresové podněty a vznikají i bez zjevných a jasně rozpoznatelných příčin.

Jaké rozlišujeme úzkostné poruchy

Úzkostných poruch existuje celá řada. Patří mezi ně například:

Příčiny vzniku úzkosti

Vědci zjistili, že většinově se úzkost projevuje u žen a může být způsobena také užíváním některých léků, zejména návykových látek, kdy je úzkost v podstatě přímým důsledkem intoxikace či abstinenčních příznaků. Kromě toho však bývá adekvátní reakcí na stresové faktory v našem životě a jednou z možných příčin jsou i některá onemocnění, například hormonální poruchy a nemoci štítné žlázy. Jde mimo jiné o hormonální nerovnováhu v případě hypotyreózy (snížená funkce štítné žlázy) i hypertyreózy (zvýšená funkce štítné žlázy), nebo též o nedostatek hormonů serotoninu a dopaminu. Zcela běžně pak úzkosti souvisí s nejrůznějšími duševními poruchami i psychózami. V průběhu úzkosti dochází ke snížení hormonů serotoninu a dopaminu, které zodpovídají za naši dobrou náladu a motivaci k výkonům, proto jsou u úzkostných poruch tyto deficity znát.
Spouštěčem úzkosti mohou být akutní stresové situace, nedostatek spánku, strach z budoucnosti či strach o své blízké vlivem traumatizujících událostí. Někteří lidé jsou ale více úzkostnější a s chronickou úzkostí se potýkají celý život, úzkosti pak u nich mohou spustit i nepatrné nebo těžko rozpoznatelné podněty. Přesto vždy stojí za to s příčinami těchto potíží psychoterapeuticky pracovat. Úzkostní lidé se cíleně vyhýbají některým situacím, protože vědí, že v nich vzbuzují tento typ pocitů. S úzkostí je třeba také pracovat v případě autistických osob včetně těch s vysoce funkčním autismem, které mohou pociťovat silnou úzkost mimo svou komfortní zónu.

Příznaky úzkosti

Mezi typické příznaky úzkosti patří:
Zažili jste někdy stav, kdy vám po zádech směrem od hlavy a krku jezdilo tisíce bodavých jehel? Měli jste pocit, že máte v žaludku zabodnutý nůž a bojíte se, že zcela ztratíte vědomí a spadnete na zem jako gumový panák? Pak šlo o záchvat úzkosti.

Jak předcházet úzkosti a panickým atakám

Úzkosti přicházejí plíživě a vznikají náhle – často i bez zjevného odpovídajícího a jasně rozpoznatelného vnějšího podnětu, a proto jsou zákeřné. Životní styl citlivějších osob by proto měl být přizpůsoben těmto rizikům. V prvé řadě pomáhá eliminovat co nejvíce negativních stresových faktorů v životě, a pak je dobré zaměřit se také na pěstování odolnosti vůči stresu.

Úzkostní lidé umí se svou úzkostí pracovat tak, že se cíleně vyhýbají situacím mimo svou komfortní zónu, které v nich právě úzkostné stavy vyvolávají. To ale vždy není možné, proto úzkost často vyžaduje psychoterapii i psychiatrickou léčbu v podobě užívání psychofarmak. Navíc vyhýbání se různým situacím značně omezuje náš život, proto je dobré i s tímto v rámci psychoterapie pracovat. Co všechno můžete pro sebe udělat, abyste předcházeli úzkostem, anebo se je naučili sami zvládat?

Tipy a rady pro prevenci zvládání úzkostí:

Terapie úzkostných poruch

V případě diagnostikovaných úzkostných poruch, kdy již nezvládnete situaci sami, se nevyhnete psychiatrické léčbě. Ta v těžších případech spočívá v cílené medikaci a krátkodobém podávání anxiolytik, tedy léků proti úzkosti, které však vyvolávají závislost, anebo moderních antidepresiv, která lze užívat dlouhodobě. Někdy se nabízejí také antihistaminika, která pomáhají tlumit nepřiměřené úzkostné reakce a podporují dobrý spánek, aniž by na tyto léky vznikala závislost.

V prvé řadě by vám ale lékař měl nabídnout psychoterapii, vhodná je kognitivní behaviorální terapie, různé dynamické psychoterapeutické postupy a učení techniky mindfulness. Tato technika umožňuje větší všímavost vůči vlastnímu tělu a pocitům, což vám pomůže včas rozpoznat, co se děje a proč. Díky tomuto vodítku se pak snáz naučíte svým úzkostem nejen rozumět, ale také předcházet. Jakmile se úzkost dostaví, člověk by měl cíleně umět rozpoznat jak se cítí a proč, co v tuto chvíli může pro sebe udělat, aby nepropadl panice. Techniky zvládání úzkostí jsou velice důležité hlavně pro mladé lidi, kteří jsou pod tlakem současných nároků na výkon nebo očekávání společnosti, a také v případě ztráty životního zájmu a smyslu života.

Uvolněte se!

Připravili jsme pro vás multimediální galerii, ve které rychle naleznete inspiraci, abyste se cítili dobře.

Inspiraci najdete v galerii.

Magazín

Nespavost

Špatně spím, co s tím? Když přání „dobrou noc“ nefunguje…

„Všude dobře, v posteli nejlépe“ to platí pro ty, kteří milují spánek, bez problémů usínají, spí dlouhonebo tak
Číst více >

Uklidňující síla kozlíku, meduňky a máty

Napětí, obavy, strach či úzkosti jsou stále častějším problémem napříč širokou populací. S tím souvisí i poruchy usínání
Číst více >

Stres – kdy mohou pomoct volně prodejné léky?

Při některých potížích nám mohou pomoci nejen léky na předpis, ale také ty volně prodejné v lékárně. Zbavte
Číst více >