Skip to content

Co je to deprese

Deprese patří mezi nejčastější duševní onemocnění. Projevuje se změnami nálady, nezájmem až apatií a sníženou výkonností.

Deprese se liší od běžných změn nálad a nepříjemných pocitů pramenících z našeho každodenního prožívání, které zažívá každý z nás. Může ovlivnit všechny aspekty života, včetně vztahů s rodinou, přáteli a dalšími osobami v našem okolí. Také může vést k problémům ve škole a v práci.

Deprese může postihnout kohokoli a v jakémkoli věku. Lidé, kteří prožili nějaké traumatizující události, ztrátu blízké osoby či například zneužívání, mají větší pravděpodobnost, že se u nich deprese rozvine. Ženy mají větší pravděpodobnost výskytu deprese než muži.

Uvádí se, že deprese v Evropě patří mezi jednu z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Deprese a duševní onemocnění obecně jsou navíc stále zatížené mnoha předsudky, což lidé trpící touto nemocí pochopitelně vnímají velmi negativně.

Deprese se může vyskytnout jednorázově nebo tzv. epizodicky. Onemocnění může ovlivňovat i roční období, často se objevuje na podzim či v zimních měsících. Podle míry závažnosti rozlišujeme několik kategorií deprese – obzvlášť rizikové je pak zvýšené riziko sebevražd. Konkrétně hovoříme o těchto formách deprese:

Podle mechanismu vzniku také rozdělujeme deprese na:

Jak často se objevuje deprese v populaci

Podle statistik se s depresivní poruchou potýká zhruba 5–16 % osob. Ženy přitom trpí tímto onemocnění dvakrát častěji než muži. Více se vyskytuje u chronicky nemocných, zejména u osob s onkologickým, srdečně-cévním, revmatickým či neurologickým onemocněním. Také jí častěji trpí lidé s chronickými bolestmi či osoby závislé na alkoholu či jiných návykových látkách. Negativně se na vzniku deprese podílí i hospitalizace.

Také existují určitá riziková období v životě jedince pro výskyt deprese – u žen jde mimo jiné o období šestinedělí a přechodu, u obou pohlaví pak o dobu dospívání a seniorní věk. Průměrný věk, kdy se projeví první depresivní epizoda, je zhruba 29 let, ovšem v poslední době klesá. V případě bipolárních poruch se první projevy onemocnění zpravidla objevují dříve. Pravděpodobnost nemoci se také odvíjí od genetického zatížení.

Jaké jsou příčiny deprese

V současnosti se má za to, že vznik deprese ovlivňuje mnoho faktorů. Jde jednak o ty genetické, byť v poslední době vědci předpokládají, že role genetiky je v této oblasti přeceňována. Další roli pak hrají psychologické aspekty, konkrétně povahové rysy jedince, jeho výchova, vzdělání a jiné vlastnosti. Podle jedné z teorií je deprese určitým typem naučeného chování – tzv. naučená bezmoc. Deprese může propuknout po silně traumatizující události, v takovém případě hovoříme oexogenní depresi, ale také náhle a zdánlivě bezdůvodně – endogenní deprese.
Dostupné zdroje hovoří o těchto konkrétních příčinách rozvoje deprese:
Odborníci hovoří nejen o příčinách deprese, ale také o jejich rizikových faktorech. Tyto aspekty se ovšem mohou shodovat, tedy příčinou, ale zároveň rizikovým faktorem mohou například být některá onemocnění.
Mezi další rizikové faktory rozvoje depresivní poruchy patří:
Deprese může souviset i s ekonomickými faktory. S onemocněním se častěji potýkají lidé s nižším vzděláním a příjmy či lidé dlouhodobě nezaměstnaní.
Pochopitelně ne každý jedinec s depresí pociťuje všechny tyto příznaky. Někdo jich pociťuje více, jiný méně. V případě deprese nicméně symptomy výrazně zasahují do našeho dennodenního fungování a způsobují nám značné potíže.
Deprese také může vyvolat další změny nálad či chování. Jde například o:

Deprese se může projevovat rozlišně u žen i a mužů. Sice každý jedinec pociťuje depresivní pocity, nicméně způsob, jak se s nimi vyrovnává, se může lišit. Muži mají větší tendenci projevovat spíše vztek a podráždění než smutek. Také ve snaze vyrovnat se s nepříjemnými pocity častěji sahají po alkoholu či drogách.

Psychické potíže se také často mohou projevovat určitou somatizací – bušením srdce, svíráním na hrudi, dlouhotrvajícími bolestmi hlavy, zažívacími problémy.

Závažnost a četnost příznaků se liší podle dané osobnosti jedince, typu jeho nemoci a jejího stadia. Pokud pociťujete popsané příznaky a ty se delší dobu nelepší, respektive máte ve svém okolí někoho s projevy deprese, vyhledejte odborníka.

Dokážeme se před depresí chránit?

Jednoduchá prevence deprese neexistuje, protože ji ovlivňuje příliš mnoho faktorů. Ovšem existují některé mechanismy, které nás mohou do jisté míry ochránit. V té souvislosti hovoříme o tzv. resilienci, tedy míře odolnosti vůči negativním vlivům. Resilience vysvětluje, proč se někteří se lidé zvládnou vyrovnat i s velmi závažnými tragickými situacemi, aniž by podlehli depresivním stavům.

Mezi ochranné faktory patří mj. stabilní okruh přátel a určité sociální zázemí, schopnost požádat blízké o pomoc, materiální jistota, vyvážený duševní život a sebedůvěra, smysl pro humor. Roli také hraje zdravý životní styl – zdravá strava a dostatek pohybových aktivit, dostatek spánku, nekouření a omezená konzumace alkoholu.

Pro zvládání deprese a posilování celkové pohody je důležité dodržovat následující pravidla:

Možnosti léčby deprese

Podle tíže depresivní poruchy lze volit různé typy léčby. Lékař obvykle navrhne pouze podpůrnou psychoterapii a dál pacienta sleduje, jestliže:

Aktivní léčbu pak (praktický lékař) navrhne tehdy:

V případě závažnějších příznaků je namístě se svěřit do péče psychiatra:

Mezi konkrétní možnosti léčby řadíme:

Uvolněte se!

Připravili jsme pro vás multimediální galerii, ve které rychle naleznete inspiraci, abyste se cítili dobře.

Inspiraci najdete v galerii.

Magazín

Nespavost

Špatně spím, co s tím? Když přání „dobrou noc“ nefunguje…

„Všude dobře, v posteli nejlépe“ to platí pro ty, kteří milují spánek, bez problémů usínají, spí dlouhonebo tak
Číst více >

Uklidňující síla kozlíku, meduňky a máty

Napětí, obavy, strach či úzkosti jsou stále častějším problémem napříč širokou populací. S tím souvisí i poruchy usínání
Číst více >

Stres – kdy mohou pomoct volně prodejné léky?

Při některých potížích nám mohou pomoci nejen léky na předpis, ale také ty volně prodejné v lékárně. Zbavte
Číst více >